Tabiat ana. Halk arasında “iç şişmesi” olarak tabir edilen, o her şey üzerinize doğru depara kalkmış hissi yaratan pis ruh halinden kurtulmak istiyorsanız, evvela betondan kurtulun. Tabiat ana her daim kollarını açmış, şefkatini göstermeye hazır sizi bekliyor olacaktır. Gözünüzde büyütmeyin, bu yazı Suuçtu ile ilgili ya, Bursa’da yaşamıyor ama oraya yakın iseniz hafta sonu konaklayabileceğiniz hesaplı bir otel seçimi, bagaja atılacak bir kaç piknik malzemesi ve cuma günü mesai bitimiyle yola düşmeye hazır hale gelmiş bir çanta işinizi görecektir. Düşün yola işte, iki günlük de olsa adım adım yaşadığınız şehri geride bırakıp güzel bir hafta sonuna doğru yol almışlık hissi size iyi gelecek.

Suuçtu Şelalesi’ni anlatalım. Burası Bursa’ya ortalama 85 kilometre mesafedeki Mustafakemalpaşa ilçesine 17 kilometre uzaklıkta olan bir doğal güzellik. Çok da mütevazi bir güzelliğe sahip, ufacık bir yere saklamış kendini. Ulaşım açısından yolu rahat, vardığınızı ise yolun bittiğinden anlıyorsunuz (dalgınlığa gelip soldaki yokuş yukarı viraja dönmezseniz tabi). Karadere üzerindeki fay hattının kırılmasıyla oluşmuş Suuçtu Şelalesi, iyi ki de oluşmuş. Şelale etrafında bulunan kayın, meşe, çam gibi ağaçlar, bir de o canım renkteki suyuyla birleşince bir oh! çekip ruh sağlığınızı tamir etmede, oksijen depolamada herşeyi solda sıfır bırakıyor.

bursa_suuctu4

Tüyo! Kapılacak en güzel piknik masası, şelalenin dökülüp suyun düzlükte süzülmeye başladığı yerin hemen solunda kalan yer. Neden mi? Çünkü o yerde genellikle ağaçların ve tepenin gölgesi altında kalıyorsunuz, güneş yakmıyor, dökülen suyun da tatlı bir esintisi hissediliyor orada. Ayrıca su düzlüğe ulaştığı için adeta oraya özel minik bir plaj oluşmuş gibi, kumluk, sığ ve kıkırdayarak paça sıyırıp arada suya ayak sokmaya fırsat veriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mangal yakmaya izin var, istemezseniz yanınıza mutlaka atıştıracak bir şeyler alıp çıkın yola, çünkü beş dakika etrafa baktıktan sonra yola devam ederiz diyemeyeceğiniz bir yer Suuçtu Şelalesi. Kalıp vakit geçirmek isteyeceksiniz. Yaz vakti ziyaretçiler iyice artınca bazen amcalar küçük tezgahlar kuruyor ve çerez, kek, bisküvi gibi paket ürünler de satıyorlar.

Tek dileğimiz insanımızın böylesi güzelliklere daha titiz yaklaşması. Suyuna da toprağına da iyi bakması, ardında çöp bırakmaması. Görüp, deneyimlenmesi gereken bir yer burası. Hep böyle güzel kal olur mu Suuçtu?

YAZAR HAKKINDA

YORUM BIRAKIN.