Baltazar

Karaköy çok değişti. Değişmesi de on numara güzel oldu, her sokağı keşfedilecek yeni yerler ile doldu. Artık lazımdı da değil mi? Evet. Peki hamburger sever misiniz? Ya da et? Ama sulu sulu ve tadını lezzetini kaybetmeden pişmiş etlerden, fast food zinciri ürünleri gibi değil, tombul ekmekli, ekmeğinden daha tombul köfteli, özenilmiş güzel hamburgerlerden falan bahsediyoruz. Özellikle tombul ekmek yüzünden, yemeye çalışırken sıfat başkalaşmasından sebep dışarıda hamburger yemeye çekinenlerden değilseniz – ki çekinmeyin herkes yamuluyor o koca lezzeti mideye indirmeye çalışırken, haydi doğru Karaköy’e, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’taki Baltazar’a.


Mekan dekorasyonu enteresan, endüstriyel ve ahşap sıcaklığı harmanlanmış, Karaköy’de yaratılan bohem ya da salaş olarak adlandırılabilecek atmosfere güzel uyum sağlamış. Et olayına karşı da pek titizler. Trakya’daki bir çiftlikten özel olarak seçtikleri etlerini mekanlarında kömür ateşinde pişiriyorlar. Et kömürde pişince bilirsiniz, tadı ayrı güzel olur.

Füme et

Füme et

Gelelim menüye, tam gaz anlatalım. Füme et övüldüğü için yemeden geçemezdik elbette ama et çılgını Selen o kadar heyacanlanamadı füme et için. Hep mi böyle bilemeyiz, ama gelen füme etin kenarlarında sinirler vardı biraz. (bkz: çiğnerken “gırç” hissinin sevimsizliği) Tadı güzeldi, ama bu sinir işi sinir etti işte. Nihayetinde onları ayıklamak gerekti keyifle yiyebilmek için. Birkaç çeşit ızgarayı tek seferde tadabilmek için de Baltazar Miks istedik. Bu mikste size 2 kasap köfte, bir kaşarlı köfte ve birer parça bonfile ile antrikot geliyor. Bonfile güzel, ancak yine mi talihsizlik ki? Antrikot çok yağlıydı. Evet, doğru, tabi ki, hıhım, antrikot yağlıdır. Ama bunda fazla fazlaymış maşallah. Ayrıca Selen yağ yemeyi tercih etmeyenlerden, dolayısıyla kes biç ayıkla temizle derken antrikotun tadına en çok etraftaki tok Karaköy’ün aç pisicikleri vardı. Köfteleri Gökçen beğendi, ayarında pişmiş ve çeşnisi kıvamındaydı. Bu köftelerde kullandığınız baharat karışımı sizin imza karışımınız mı? Yanılmıyorsak kızarmış patatesleri de aynı baharat karışımıyla çeşnilendirmişisiniz?

Baltazar Miks

Baltazar Miks

Biraz da hamburger anlatalım ve evvela ilk soruyu değiştirip tekrar soralım. Hamburgerinizi nasıl seversiniz? İçinde yok yok cinsten mi, ya da az ama öz malzemelilerden mi? Cevabınız ikinciden yana ise Baltazar’ı seversiniz diye düşünüyoruz.

Hamburgerlerinden Baltazar Burger, Teksas Burger ve Paris Combo Burger denedik. Kullanılan ekmekler poğaça ekmek gibi. Servis etmeden önce hamburgeri ortadan ikiye kesip, kesik taraflarını iz çıkana kadar tekrar ızgaraya koyuyorlar, bu da ekstradan güzel bir çıtırlık sağlıyor ekmeklere. Teksas burger adından belli ediyordur kendini; acılı o. Chili sos kullanıyorlar ama Gökçen uyarıyor, acıyı ciddi sevmeliymişsiniz aksi takdirde rahatsız edermiş. Şu burun akıtan acılardanmış. Baltazar burger ise füme etli, karamelize soğan ve cheddar peynirli. Karamelize soğan artık olmazsa olmazı oldu hamburgerlerin, burada yediğimiz karamelize soğan güzel hazırlanmış, isli tatlı bir tada sahip ve güzel bir lezzet katıyor hamburgere. Peyniri çok güzelinden seçmişler ağır da değil, yağlı hisli de değil. Füme et biraz az koyulmuş gibiydi. Biraz daha koyulsa, o fümenin tadı daha bir ön plana çıksa lezzetine lezzet katardı düye düşünüyoruz. Paris Combo Burger’de genelde karşılaştığımız ağır sos tadı yoktu, hafifti ve çok güzel arka çıkmıştı hamburgerin lezzetine.

IMG_0208

Etine özenen Baltazar, köfte pişirmeyi de layığıyla yerine getiriyor. Suyunu lezzetini kaybetmeden tam olması gerektiği gibi pişmiş hamburger köfteleri. Sos olarak Heinz markanın mayonez ketçap hardal ve acı sosu bekliyor masalarda ki bizim için güzel bir artı. O markayı beğeniyoruz.

İşte böyle yedik, böyle yorumladık. Oralar hep keyifli, asma yapraklarına bürünmüş sokakları hep göze sevimli. Baltazar hem Karaköy hem de artık Caddebostan’da sizi bekliyor.

YAZAR HAKKINDA

YORUM BIRAKIN.